RTE I95 over Erskine Place Amtrak
Fair Condition68 years old145,579 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 1.6 Mi NW Jct I295 & I95 |
| Carries | RTE I95 |
| Crosses | Erskine Place Amtrak |
| Coordinates | 40.85921, -73.82722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 354.0 ft (107.9 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Area | 4208.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 145,579 (2020) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005075309 |