I-95 Exit 10 Ramp over RTE I95
Fair Condition69 years old
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 0.1 Mi. N. Of H.r. Prkwy |
| Carries | I-95 Exit 10 Ramp |
| Crosses | RTE I95 |
| Coordinates | 40.86216, -73.82958 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 404.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005075380 |