RTE I95 over 908a RTE 908a
Fair Condition86 years old9,061 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | Jct I95& Hutchinson R Pky |
| Carries | RTE I95 |
| Crosses | 908a RTE 908a |
| Coordinates | 40.86084, -73.82826 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 571.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,061 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005066651 |