Highland BLVD WB over RTE 908b RTE 908b
Fair Condition89 years old9,760 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | 4.5 Mi SW 25+interbro Pky |
| Carries | Highland BLVD WB |
| Crosses | RTE 908b RTE 908b |
| Coordinates | 40.68038, -73.89677 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 75.8 ft (23.1 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 323.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,760 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230010 |