RTE 908b over Vermont Place
Fair Condition89 years old77,881 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 3.8 Mi SW 25+interbro Pky |
| Carries | RTE 908b |
| Crosses | Vermont Place |
| Coordinates | 40.68979, -73.89034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 76.4 ft (23.3 m) |
| Deck Area | 631.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,881 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230039 |