Highland BLVD NB over Vermont Street
Good Condition33 years old9,760 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | Above S. End Of Interb |
| Carries | Highland BLVD NB |
| Crosses | Vermont Street |
| Coordinates | 40.68022, -73.89600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 373.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,760 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230220 |