Highland BLVD W over RTE 908b Vermont Avenue
Fair Condition89 years old9,760 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | 4.5 Mi SW 25+interbro Pky |
| Carries | Highland BLVD W |
| Crosses | RTE 908b Vermont Avenue |
| Coordinates | 40.68043, -73.89667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 101.7 ft (31 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 434 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,760 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230020 |