RTE 908b over Metropolitan AVE Metrop
Fair Condition89 years old110,322 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .7mi SW 25+interbro PKWY |
| Carries | RTE 908b |
| Crosses | Metropolitan AVE Metrop |
| Coordinates | 40.70893, -73.84164 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 806.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110,322 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230179 |