RTE 908b over Pedes-equest Path
Fair Condition89 years old101,689 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 1.2mi SW 25+interbro PKWY |
| Carries | RTE 908b |
| Crosses | Pedes-equest Path |
| Coordinates | 40.70637, -73.85184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 148.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101,689 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230169 |