Union Turnpike over 908b908bx5m23039 RTE 90
Fair Condition39 years old22,672 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .4mi.sw Rte25&intrboro Pk |
| Carries | Union Turnpike |
| Crosses | 908b908bx5m23039 RTE 90 |
| Coordinates | 40.71069, -73.83759 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 502.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,672 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230180 |