Markwood Place over 908b908bx5m23040 RTE 90
Fair Condition89 years old9,904 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .3mi SW 25+interbro PKWY |
| Carries | Markwood Place |
| Crosses | 908b908bx5m23040 RTE 90 |
| Coordinates | 40.71174, -73.83603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 52.8 ft (16.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 407.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,904 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230190 |