RTE 908f over Equestrian Path
Good Condition75 years old53,418 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | .7 Mi N I87+mosholu PKWY |
| Carries | RTE 908f |
| Crosses | Equestrian Path |
| Coordinates | 40.89989, -73.88599 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 101.7 ft (31 m) |
| Deck Area | 396.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,418 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230290 |