RTE 908f over Abandoned Nycrr
Fair Condition87 years old53,418 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | .8 M N Jct I87&mosholu Pk |
| Carries | RTE 908f |
| Crosses | Abandoned Nycrr |
| Coordinates | 40.90025, -73.88661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 425.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,418 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002230300 |