RTE 908f over RTE 907v RTE 907v
Fair Condition75 years old
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | .9 Mi N I87+mosholu PKWY |
| Carries | RTE 908f |
| Crosses | RTE 907v RTE 907v |
| Coordinates | 40.90147, -73.88796 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 681.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230310 |