RTE 907v over Broadway
Fair Condition89 years old75,725 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 2.4 Mi NE H.hudson Br+9a |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | Broadway |
| Coordinates | 40.90031, -73.89701 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Area | 703.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75,725 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229530 |