69th Street over RTE I278 RTE I278
Fair Condition69 years old6,916 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .2 Mi NW Jct I278 & SH 25 |
| Carries | 69th Street |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 |
| Coordinates | 40.74332, -73.89574 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.7 ft (24 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 159.4 ft (48.6 m) |
| Deck Area | 1166.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,916 (2011) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230550 |