70th Street over RTE I278 278i 278ix5m34
Good Condition69 years old677 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .3 Mi NW Jct I278 & SH 25 |
| Carries | 70th Street |
| Crosses | RTE I278 278i 278ix5m34 |
| Coordinates | 40.74406, -73.89497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 794.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 677 (2016) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230560 |