41st Avenue over RTE I278 278i 278ix5m33
Fair Condition71 years old2,468 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .3 Mi NW Jct I278 & Sh25 |
| Carries | 41st Avenue |
| Crosses | RTE I278 278i 278ix5m33 |
| Coordinates | 40.74474, -73.89479 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 784.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,468 (2016) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230570 |