Roosevelt Avenue over RTE I278 RTE I278 Irt
Fair Condition19 years old10,587 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .4 Mi NE Jct I278 & Sh25 |
| Carries | Roosevelt Avenue |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 Irt |
| Coordinates | 40.74647, -73.89505 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 1024.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,587 (2017) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230587 |