RTE 907c over Bay PKWY
Poor Condition85 years old159,871 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | 3.3 Mi SE 86 St+shore Pky |
| Carries | RTE 907c |
| Crosses | Bay PKWY |
| Coordinates | 40.59593, -74.00005 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Area | 667.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159,871 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002231319 |