RTE 907c over 26th Avenue
Fair Condition85 years old142,651 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .5mi NW Shore Pky+cropsey |
| Carries | RTE 907c |
| Crosses | 26th Avenue |
| Coordinates | 40.58978, -73.99286 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Area | 622.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 142,651 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002231329 |