Cropsey AVE over RTE 907c RTE 907c
Fair Condition85 years old25,830 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | Jct Shore Pky+cropsey AVE |
| Carries | Cropsey AVE |
| Crosses | RTE 907c RTE 907c |
| Coordinates | 40.58414, -73.98691 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Area | 1222.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,830 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002231340 |