RTE 907c over Shell Road Bmt Storage
Fair Condition85 years old133,563 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .7 Mi W Shore Pky+ocean P |
| Carries | RTE 907c |
| Crosses | Shell Road Bmt Storage |
| Coordinates | 40.58279, -73.97450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 2740.2 ft (835.2 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Area | 19961.3 sq m |
| Main Spans | 37 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 133,563 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002231359 |