High Point Road over Charlotte Creek
Good Condition28 years old178 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2.24 Mi NE Davenport Ctr |
| Carries | High Point Road |
| Crosses | Charlotte Creek |
| Coordinates | 42.46915, -74.88534 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 162.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 178 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352170 |