County Road 2 over Bagley Brook
Fair Condition17 years old492 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.9mi SE Of RT 10 |
| Carries | County Road 2 |
| Crosses | Bagley Brook |
| Coordinates | 42.20178, -74.96898 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 278.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 492 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352470 |