Andes-delancy RD over W Br Delaware Rvr
Fair Condition24 years old949 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | In Delancey |
| Carries | Andes-delancy RD |
| Crosses | W Br Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.20818, -74.97609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 159.8 ft (48.7 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 503 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 949 (2016) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352460 |