Basin Clove Road over W Br Delaware Rvr
Fair Condition157 years old205 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | Town Of Hamden |
| Carries | Basin Clove Road |
| Crosses | W Br Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.19564, -74.98824 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 170.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1869 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 205 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000003352500 |