East River Road over W Br Delaware Rvr
Fair Condition36 years old1,021 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.2 Mi S Of Hawleys |
| Carries | East River Road |
| Crosses | W Br Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.17530, -75.01751 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 490.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,021 (2016) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352480 |