Old River Road over E Br Delaware Rvr
Poor Condition66 years old112 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.3 Mi N Of Halcottsville |
| Carries | Old River Road |
| Crosses | E Br Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.22735, -74.59475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 128.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 112 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353190 |