Brook Road over Platte Kill
Fair Condition65 years old28 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.8 Miles N Of Dunraven |
| Carries | Brook Road |
| Crosses | Platte Kill |
| Coordinates | 42.18485, -74.67563 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 77.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28 (2019) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353130 |