County Road 6 over Platte Kill
Good Condition32 years old572 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.3 Mi S Of New Kingston |
| Carries | County Road 6 |
| Crosses | Platte Kill |
| Coordinates | 42.20638, -74.67867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 102.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 572 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352960 |