Brook Road over Platte Kill
Fair Condition65 years old31 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.9 Miles N Of Dunraven |
| Carries | Brook Road |
| Crosses | Platte Kill |
| Coordinates | 42.18680, -74.67583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 77 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353140 |