County Road 41 over W Settlement Creek
Fair Condition65 years old553 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2.4 Miles SW Of Roxbury |
| Carries | County Road 41 |
| Crosses | W Settlement Creek |
| Coordinates | 42.26289, -74.59974 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 49 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 553 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353170 |