Briggs Road over E Br Delaware Rvr
Fair Condition57 years old136 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.5 Mi SW Of Roxbury |
| Carries | Briggs Road |
| Crosses | E Br Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.26813, -74.58353 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 102.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 136 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353510 |