Hardscrabble Road over Pleasant Vlley Bk
Poor Condition71 years old222 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.1 Mi N Of Roxbury |
| Carries | Hardscrabble Road |
| Crosses | Pleasant Vlley Bk |
| Coordinates | 42.30075, -74.56027 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 72.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 222 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353210 |