RTE 324 over 190ix RTE I190
Fair Condition72 years old5,799 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | 0.4 Mi S Int 20 On I-90 |
| Carries | RTE 324 |
| Crosses | 190ix RTE I190 |
| Coordinates | 43.04860, -78.99034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 926.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,799 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005045780 |