Ashford Avenue over 87ix Saw Mill River Par
Good Condition8 years old17,847 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 2.3 Mi S Jct Rts I87&smrp |
| Carries | Ashford Avenue |
| Crosses | 87ix Saw Mill River Par |
| Coordinates | 41.01261, -73.85002 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 412.1 ft (125.6 m) |
| Max Span | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 2172.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,847 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 14 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005348380 |