Lawrence Street over Saw Mill River
Fair Condition99 years old5,017 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 3 Miles S Jct Smrp & I87 |
| Carries | Lawrence Street |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 41.00249, -73.85625 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 135.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,017 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500680 |