RTE 987d over Saw Mill River
Poor Condition99 years old43,153 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 2.8 Mi S Jct Rts Smrp<i87 |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 41.00577, -73.85436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Area | 202 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,153 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500699 |