RTE 987d over Saw Mill River
Fair Condition33 years old43,153 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 2.5 Mi S Jct Rts Smrp&i87 |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 41.00957, -73.85261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 420.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,153 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500709 |