RTE 907w over Secor Lane
Fair Condition101 years old89,029 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.2 Mi N Jct Rts Hrp <us1 |
| Carries | RTE 907w |
| Crosses | Secor Lane |
| Coordinates | 40.89522, -73.81694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Area | 336 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89,029 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500029 |