RTE 907w over RTE 1
Fair Condition93 years old89,029 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | Jct Of Rts 1 < Hrp |
| Carries | RTE 907w |
| Crosses | RTE 1 |
| Coordinates | 40.89190, -73.81597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 524.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89,029 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500019 |