RTE 987d over Fortfield Avenue
Fair Condition102 years old30,516 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 1.1 Mi N Jct Smrp & Ccp |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Fortfield Avenue |
| Coordinates | 40.94693, -73.87229 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 283.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,516 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500551 |