Sr1362 over Big Horse Creek
Poor Condition64 years old180 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 1.2 Mi.n.jct.sr1367 |
| Carries | Sr1362 |
| Crosses | Big Horse Creek |
| Coordinates | 36.54832, -81.53339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 235.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090166 |