Sr1600 over Cranberry Creek
Poor Condition53 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 75 Ft.w.jct.sr1603 |
| Carries | Sr1600 |
| Crosses | Cranberry Creek |
| Coordinates | 36.46966, -81.32689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.7 ft (18.5 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 68.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090140 |