Sr1602 over Nathans Creek
Poor Condition67 years old650 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 150 Ft.s.jct.us221 |
| Carries | Sr1602 |
| Crosses | Nathans Creek |
| Coordinates | 36.46189, -81.35456 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.7 ft (11.8 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 70.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090247 |