Sr1606 over Cranberry Creek
Fair Condition62 years old30 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 Ft.s.jct.sr1605 |
| Carries | Sr1606 |
| Crosses | Cranberry Creek |
| Coordinates | 36.45298, -81.30050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 62.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090343 |