Sr1603 over Cranberry Creek
Poor Condition65 years old130 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .2 Mi.n.jct.sr1604 |
| Carries | Sr1603 |
| Crosses | Cranberry Creek |
| Coordinates | 36.45672, -81.31477 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.7 ft (18.8 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 114.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090092 |