Sr1595 over South Fork New River
Fair Condition48 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 Ft.s.jct.sr1596 |
| Carries | Sr1595 |
| Crosses | South Fork New River |
| Coordinates | 36.43483, -81.36180 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 300.9 ft (91.7 m) |
| Max Span | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 852.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090195 |