Sr1599 over Peak Creek
Poor Condition54 years old150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 80 Ft.s.jct.sr1604 |
| Carries | Sr1599 |
| Crosses | Peak Creek |
| Coordinates | 36.43127, -81.33748 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.7 ft (18.5 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 135.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090269 |